Life and Times Episode I

(Nature Theater of Oklahoma)

> Tutvustus

NB! Lavastus kuulub selleaastase Avignoni festivali peaprogrammi! Avignoni festival on üks kõige olulisemaid teatrifestivale kogu maailmas.

Nature Theater of Oklahoma (NTO) on ilma kahtlusteta Ameerika Ühendriikide üks olulisemaid kaasaegseid teatritruppe, kes viimastel aastatel on edukalt vallutanud ka Euroopa suurteatrid ja festivalid. Nende väga humoorikas, omapärane, muusikaline, hoogne ja näitlejale fokusseerunud laad on äratanud imetlust nii New York Timesis (NTO on enim kõneainet pakkuv avangardteater New Yorgis, kelle vabadust armastav vaim ja vanamoeline artistlikkus on mõeldud meelt lahutama), Village Voice'is (NTO on  olulisim alternatiivne teatritrupp New Yorgis) kui ka Neue Zürcher Zeitungis (Me jõuame enda parima osani: ürgsete tunneteni). Selleks, et nende pöörane, vaimukas, südamlik ja väga inspireeriv "Life and Times – Episode I" Eestisse saada, oli meil vaja kõva tööd, aga ka väga palju õnne. Ja meil tõesti vedas. Ropult.

NTO kasutab oma lavastuste loomisel enamasti nn tavaliste inimeste vahel sündivaid dialooge, ja "Life and Times" ei ole erand. See põhineb kümnel telefonikõnel, mis kestsid kokku 16 tundi ja mille jooksul rääkis üks väga punk vanainimene ära oma eluloo. See oli nii kohutavalt lahe, et NTO otsustas teha kümneosalise lavastuste sarja, millest praeguseks on valmis kaks esimest osa. Episode I keskendub... esimestele episoodidele ehk lapsepõlvele. Selle lavastuse jooksul jõuab too inimene saada kaheksa-aastaseks,

Nagu autorid ise ütlevad, ei huvitanud neid traditsiooniline selgepiiriline jutustus, vaid omalaadse ämblikuvõrgu punumine: ühe tavalise
inimese rännakud ja otsimised, millest kooruvad välja need mälu- katked ja pooleldi unustatud sõprade näod, kes teevad inimesest selle, kes ta on. Nukk, kelleta sa ei suutnud olla. Naabrimees, kelle maja oli ilusam kui teie oma. Isa, kes oli müstiliselt vaikne. Sõber, kelle ema lubas sul öö otsa üleval olla. Vanaema, kes serveeris teed meega kvaliteetsetest hiina tassidest. Õde, kes ei kandnud kunagi kingi...

NTO tegutseb Pavol Liška ja Kelly Copperi juhtimisel ning nende motoks on teha lavastusi, mille kohta nad ei tea, kuidas neid teha. Lahedamat motot on ühele teatrile muidugi raske välja mõelda.

See on tõesti lavastus, mida te tahate näha. Sest nagu kirjutas juba legendaarne ajakiri Bomb oma hiljutises kaaneloos: "NTO on üks maailma parimaid truppe. Nende tööd on veidrad ja ei meenuta midagi, mida te olete kunagi näinud. Ilmselt võiks öelda, et tegemist on kategooriaga "eksperimentaalne teater", aga hoolimata selle mõiste kahtlastest tähendustest on see väga meelelahutuslik ja liigutav ning seal ei ole midagi üleliia pretensioonikat."

Life and Times Episode I on selleaastase Avignoni festivali peaprogrammis.

Toetab Eesti Kultuurkapital

> Kestus

Umbes 3,5 tundi ühe vaheajaga

> Aeg

N 09/06 19:00

> Keeled

Inglise keeles, eestikeelsete subtiitritega

> Inimesed

Idee ja lavastus: Pavol Liška ja Kelly Copper
Põhineb telefonivestlusel Kristin Worralliga
Originaalmuusika: Robert M. Johanson
Kunstnik: Peter Nigrini
Näitlejad: Ilan Bachrach, Gabel Eiben, Anne Gridley, Matthew Korahais,
Julie Lamendola ja Alison Weisgall
Muusikud: Daniel Gower, Robert M. Johanson ja Kristin Worrall
Korraldaja: Elisabeth Conner
Dramaturg: Florian Malzacher
Lavastusjuht: Kelly Shaffer
Heliinsener: Mark Kleinfelder

Partnerid:
Burgtheater Wien, Internationales Sommerfestival Hamburg, Kaaitheater Brussel, Théâtre de la Ville Paris, Internationale Keuze Festival Rotterdamse Schouwburg ja Ohio University Wexner Center for the Arts.

Toetajad:
The MAP Fund, Rockefeller Foundation

Nature Theatre of Oklahoma etendusi Eestis toetavad Ameerika Ühendriikide suursaatkond ja Trust for Mutual Understanding.

> Press

Nature Theatre of Oklahoma
We Want People to Eat More Vegetables
More Work, More Pleasure
America, Where Are You?

> Lingid

Nature Theatre of Oklahoma