Hämarus

(Hanro Smitsman)

> Tutvustus

Holland 2010
Noortefilm (15 - 25 a.)


"Hämaruse" algus võib tunduda eksitavalt lihtsana: kronoloogiliselt nihestatud stseenidega näidatakse vaatajale ühe nooruki surnukeha leidmist tema veidralt apaatsete sõprade poolt ning seejärel asutakse tutvustama sama gruppi mõni aeg enne intsidenti. Noorte argipäevades ei tundu esmapilgul olevat midagi anomaalset: muretu vegeteerimine, tärkav seksuaalsus, armukadedus, esimesed suhted ja  peod.

Stseen-stseenilt avanevad nii karakterid kui nende sostiaalpsühholoogiline keskkond, mis nii  perekondlikul kui grupitasandil on tähelepanematuse, armu- ja võimuvõitluse tõttu pidevas pingeseisundis. Domineeriv alfaisasest rühmajuht, kes peab hoolitsema liikumispuudega depressiivse ema eest; tema õrnahingeline tüdruksõber, kelle ebakindlust toidavad nii tülitsevad vanemad, kui ka kartus kaotada poiss oma parimale sõbrannale; homofoobist rullnoka poeg, kes avastab, et on oma parimasse sõpra armunud jne.

Noortefilmi loor püsib kuni Edgar Allan Poe stiilis pöördeni, mil frustratsioon jõuab haripunkti, ängi ja hirmu tegelikele, abstraktsetele põhjustele omandatakse inimnägu ning asutakse siis instinkitiivsele enesekaitsele.

Hanro Smitsman on loonud justkui ümberpööratud versiooni 1986. aasta seiklusklassikust "Seisa minu kõrval" (Stand by me). Ka siin toimub tegelaste avanemine detailse põhjalikkusega terve filmi jooksul, loobutud on odavatest katsetest tähelepanu köita ootamatute pöörete või põnevusstseenidega. Teekond surnukehaniì ei tähista siin aga mitte sõprussidemeid kinnitavat julguse proovilepanekut, vaid oma keskkonnale ja nõrkustele allajäämist, moraalsuse kängumist, tsivilisatsiooni lõppu. Pinge tõuseb vaatajaist endist, tundmisest, et vägivald ei ole siin sugugi kõigest üksikisiku irratsionaalne tundmuspurse, vaid ühiskonda sisse kodeeritud, ammutades energiat ja inspiratsiooni nii kultuurist, kommunikatsioonist (ja selle puudumisest), kui perekondade argistest olmetoimingutest-suhtlustest.

> Kestus

91 minutit.

> Aeg

R 22/07 16:00

> Inimesed

Režisöör: Hanro Smitsman

Osades:
Matthijas van de Sande Bakhuyzen,
Gaite Jansen,
Roos Nerjes,
Robert de Hoog