Dünamiit

(Matthew Gordon)

> Tutvustus

USA 2011

Noortefilm (14 - 25 a.)

Kujundades oma arvamust maailma vallutanud USA peavoolu kino, eepiliste märulite ja juhmistavate komöödiatega või romantiliste, kaubastunud pseudo-indifilmide põhjal, võib sellest riigist jääda tõesti mulje kui ühest realiseerunud, ehkki veidi tüütust utoopiast. Seda värskendavamad on filmid nagu Winter’s Bone eelmisel aastal või käesolev The Dynamiter, mis räägivad esmapilgul justkui mingist teisest riigist. Teisest Ameerikast.

Pealtnäha lihtne lugu rabab eelkõige oma karakterite mitmekihilisuse ning igasuguste stereotüüpide vältimisega. 14-aastane Robbie peab maalilises Mississippis üheaegselt lõpetama põhikooli kui ka otsima võimalusi, kuidas oma düsfunktsionaalset, vanematest hüljatud perekonda ülal pidada. Vanema venna naasmine näikse täitvat ühe augu selles mõranenud tervikus, ent Robbie tunneb temas peagi ära loomuomadused, mis temas endaski halvematel päevadel pead on tõstnud: kalduvus moraalse ja vastutusliku minnalaskmise nukrale teele.

Lavastaja ja kaasstsenarist Matthew Gordon ei tee aga oma karakteritele must-valge moraliseerimisega ülekohut, vaid uurib neid sotsiaalses, ajalises ja geneetilises plaanis. Isegi kui tegelased, kes nagu nende eelkäijadki väikese lülina kolossaalses süsteemis kalduvad oma ebaõnnestumisi omistama peamiselt halvale geenile, perekondliku ebaõnne nõiaringile, aimab vaataja suuremat pilti: niite, mis läbi aja, soo ja ühiskonna neid nende endi märkamata juhivad. Kuid siis jääb ju võrrandisse veel see tundmatu - tahtejõud.

> Kestus

 73 minutit

> Aeg

K 20/07 16:00

> Inimesed

Režissöör: Matthew Gordon

Osades:
Ryan H. Jackson,
Willian Ruffin,
Hannah Feltus,
Casey Brown

> Lingid


Elysium Film