Cherry Orchard

(Tšehhov/Smeds)

> Tutvustus

NB! Lavastus kuulub Euroopa ühe olulisema festivali Wiener Festwocheni selleaastasesse põhiprogrammi!

Kristian Smedsi "Kirsiaed" on säärane kokteil, millesarnast pole Euroopas
varem šeigitud. Kokku saab vene klassikaline tekst, soome kaasaegne väga jõuline lavastaja, leedu legendaarne tundlike näitlejate koolkond, mandri üks suuremaid teatrifestivale Wiener Festwochen ja Põhuteater.

2009. aasta mais siirdus Smeds koos rühma Leedu teatriinimestega Vilniuse lähedal asuvasse vanasse suvemajja, et proovida üles leida "Kirsiaia" kaasaegsus. "Keskkond, kus me viibisime, inspireeris meid omavahel kõnelema asjust, mis just praegu meie ümber toimusid, kasutades selleks Tšehhovi "Kirsiaia" abi," ütles lavastaja proovide ajal. Algas suur eksperiment.

Eksperimendi tuumaks oli aeg. Keegi ei kiirustanud näitlejaid tagant, et nad kippelt ühe professionaalse rolli valmis viskaksid, vaid vastupidi: neile anti aega ja vabadust, et Smedsi poolt pakutud improvisatsioonidesse sukelduda ning sealt millegi täiesti ootamatuga välja tulla. Vanad teatrigurud olevat kiiresti visanud maha kõik vanad teatrirutiinist külge jäänud harjumused ning koos noorema põlvkonna näitlejatega möllati nüüd kirsiaias – kohas, mis Smedsi arvates on "koht ja aeg, mis mõeldud
loominguliseks tööks, rõõmuks ja anarhiaks; kus inimesed saavad tunda, fantaseerida ja elada, enne kui koit saabub".

"Kirsiaeda" on mängitud loetud arv kordi Vilniuse lähedal vabas õhus. Lavastust on soovinud mitmed festivalid ja suurteatrid üle kogu Euroopa näidata, kuid siiani ei ole teda kuhugi viidud. Kuid sel suvel, üksainuke kord, etendub "Kirsiaed" Viinis Wiener Festwocheni raames.
Ja Põhuteatrisse tehakse sellest otseülekanne. Pöörane. Täiesti pöörane.

Tõsi, "Kirsiaeda" on ka varem etendatud ülekande teel, kuid Põhuteatri jaoks teeb lavastuse loominguline meeskond olulisi täiendusi. Muu hulgas on lavastus live-muusikaga (muusikud Leedust!) ning päev varem näidatakse Põhuteatris videoinstallatsiooni "Living-of Cherry Orchard". See hõlmab "Kirsiaia" proovide salvestusi ja kogu muud lavastuse valmi- misega kaasnenud dokumentatsiooni, olles ühtaegu projekti peegliks ja samas ka ise üheks osaks sellest.

See kõik kokku on väga kaasaegne Euroopa teater. Sellest olulisemat teatrisündmust on 2011. aasta kuumast suvest raske leida.

> Kestus

Umbes 3 tundi ühe vaheajaga

> Aeg

L 28/05 22:00

> Keeled

Leedu keeles eestikeelsete subtiitritega

> Inimesed

Lavastaja: Kristian Smeds
AV kunstnik: Ville Hyvönen
Lavakunstnik: Jūratė Paulėkaitė
Operaator: Lennart Laberenz
Heli: Lauri Sepp

Näitlejad: Vytautas Anužis, Juozas Budraitis, Paulius Budraitis, Aldona Bendoriūtė, Dainius Gavenonis, Virginija Kelmelytė, Irina Lavrinovič,
Gytis Padegimas, Rasa Samuolytė, Benas Šarka, Jonas Vaitkus

> Press

The Cherry Orchard: Between the Room and a World

> Lingid

Kirsiaed
Smeds Ensemble