Austa mind

(Leena Virtanen)

> Tutvustus

(Vähän kunnioitusta)
Soome 2010
Noortefilm (13 - 17 a.)

 

On kontekste, milles normaalsus kõlab justkui sõimusõnana. Tähistab massisulandumist tema halvimas tähenduses, trendide, tavade, traditsioonide järgimist ka seal, kus seda ei peaks. Ei tohiks. Just täpselt vastupidisest kontekstist räägib see Pekka Karjalaineni vaimukalt tõsine teos.
Siiri uues kodus tehakse kõik, et pakkuda arenguhäiretega inimestele seda, millest nad kõige rohkem puudust tunnevad – normaalsust. Selle aluseks on iseseisvus: asutuse patsiendid käivad tavaliste inimeste kombel, ilma järelvalveta tööl, autokoolis, poes, kohtingutel. Noor innukas direktor Pate on isegi ostnud paadi, et hoolealused üle lahe Tallinna pidutsema viia. Nagu normaalsetel soomlastel ikka kombeks. Siiri uus sõbranna, impulsiivne Suski tõotab neile mõlemile seda normaalsuse ülimat tasandit, kus on põimunud vaimne tasakaal ja inimlik hoolivus, midagi, millest Siiri unistadagi poleks osanud: kooselu armastava, terve mehega.
Kui õnneotsingutel tekivad tagasilöögid, siis tunduvad need tulenevat aga hoopis just nendest normaalsetest inimestest. Hoopis neil on midagi viga. Mingi veider rahutus hinges. Mingi seletamatu, irratsionaalne häbitunne. Peamiselt vist iseenda ees. Või äkki selle ees, mida nende neurootiline ühiskond normaalsusena defineerib?

> Kestus

93 minutit

> Aeg

N 21/07 18:00

> Inimesed

Režissöör: Leena Virtanen

Osades:
Outi Kero,
Kari – Pekka Toivonen,
Svante Martin